قابلیت کتاب صوتی اسپاتیفای در سال 2023

زمانی که از Last. Fm و شنیدن پادکست در برنامه اسپاتیفای، می‌گفتیم؛ از این قابلیت‌های بروز، هیجان‌زده بودیم، اما حالا که با خبر جدید از این برنامه روبرو شدیم نمی‌دانیم باید چه حسی را توصیف کنیم. اسپاتیفای برنامه‌ای که می‌تونیم با آن بهترین موزیک و پادکست‌های به روز دنیا را با آن بشنویم؛ خبر داده است که این بار از طریق این برنامه می‌توانیم شنیدن کتاب‌های صوتی در جهان را به صورت آنلاین بشنویم.

کتاب صوتی اسپاتیفای

Audiobooks یا همان کتاب‌های گویا و صوتی که ما در ایران با این نام از آن‌ها یاد می‌کنیم، یکی از اتفاقات جذاب دنیای تکنولوژی برای عاشقان کتاب هست؛ کسانی که دوست دارن کتاب‌ها را بخوانند اما به خاطر مشغله زندگی مدرن، فرصت کمی برای خواندن تمام کتاب‌ها دارند. با این تکنولوژی، مردم کتاب‌ها را می‌تواند هرجا که باشند، بشنوند و لذت ببرند؛ در حین انتظار برای اتوبوس، در قطار یا تاکسی، همینطور در زمان پیاده روی، به کتاب‌ها گوش می‌دهند.

وقتی Audiobook به اسپاتیفای رسید

برنامه اسپاتیفای، به صورت رسمی اعلام کرده است؛ که قطعاً کتاب‌های صوتی را به برنامه‌های موبایل و دسکتاپ خود اضافه می‌کند. افرادی که این برنامه را بر روی موبایل و دسکتاپ خود دارند، به راحتی می‌توانند کتاب‌های صوتی را خریداری کنند، پس از این که خریداری کردند در داخل خود برنامه به آن‌ها گوش دهند. در حال حاضر بیش از سیصد هزار کتاب صوتی در برنامه اسپاتیفای موجود است و قطعاً به مرور زمان به آن‌ها اضافه خواهد شد.

اما خبر خوب این است که اسپاتیفای، انواع مختلفی از Audiobooks را به صورت آنلاین و آفلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد، تا هر کاربر با توجه به سلیقه خود آن‌ها را دانلود کرده و از آن استفاده کند. خوشبختانه در چند سال اخیر، تمام تلاش خود را کرده است تا به یک برنامه فروشگاهی تک مرحله‌ای برای سرگرمی‌های صوتی تبدیل شود و نتیجه این تلاش‌ها هم کاملاً مشخص است و می‌توانید به خوبی مشاهده کنید که اسپاتیفای به یک برنامه فوق‌العاده عالی، برای سرگرمی صوتی تبدیل شده است.

اسپاتیفای به عنوان یک فضای اشتراک‌گذاری هم قوی عمل کرده است، داشتن این فضا برای Audiobooks می‌تواند جدا عالی عمل کند. موسیقی و پادکست تولید شده در برنامه اسپاتیفای و همچنین کتاب‌های صوتی از حالا در اختیار کاربران قرار دارد. طرفداران معتقد هستند که این قابلیت یک ویژگی عالی است و از اضافه شدن آن به این برنامه کاملاً رضایت داشتن.

کتاب صوتی اسپاتیفای چگونه است

اکنون کتا‌ب‌های صوتی مورد علاقه‌تان را از اسپاتیفای بشنوید

برنامه اسپاتیفای آهنگ‌های حرفه‌ای و استریم‌های سه بعدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همان‌گونه که موسیقی و پادکست در صفحه اصلی قرار گرفته‌اند، شما می‌توانید کتاب‌های صوتی را به عنوان یک گزینه در بخش serach و librery در درسترس خود ببینید. همچنین به راحتی از طریق صفحه اصلی، هم به Audiobooks دسترسی دارید. هر کدام از کتاب‌ها را که می‌خواهید، می‌توانید دانلود کنید تا روز‌های دیگر به صورت آفلاین به آن‌ها گوش دهید و اگر دانلود یک کتاب را به هر علتی در نیمه راه ببندید و مانع از دانلود شدن آن شوید و دوباره تصمیم بگیرید که آن را راه‌اندازی کنید، دیگر نیاز نیست از ابتدا کتاب را دانلود کنید؛ جریان پخش دقیقاً از همان جایی که آن را متوقف کردید، ادامه خواهد یافت.

یکی از قابلیت‌های دیگر این بخش از اسپاتیفای، این است که پخش‌کننده کتاب‌های صوتی دارای speed controls است. شما این کنترل‌های سرعتی را در پادکست‌ها هم می‌توانید مشاهده کنید. علاوه بر این، در کتاب‌های صوتی یک سیستم رتبه‌بندی نیز طراحی شده است که این سیستم رتبه‌بندی، سبب شده که در مورد عناوینی که مورد علاقه شماست، نظرات خود را به هر گونه‌ای که دوست دارید ارائه بدهید.

اول کتاب را بخرید و بعد آن را دانلود کنید

ممکن است برخی از کاربران این مورد را یک ایراد در نظر بگیرند، اما اغلب کسانی که به استفاده از برنامه‌های Audiobooks عادت دارند، به این سیستم کاملاً آشنا هستند؛ بنابراین امیدواریم شما هم درک کنید! شما در اسپاتیفای، زمانی که آهنگ یا پادکستی را انتخاب می‌کنید، کاملاً آگاه هستید که می‌توانید فقط یک مورد را انتخاب کنید و بلافاصله به آن گوش کنید.

 

کتاب گویا در اسپاتیفای

شما در قسمت Audiobooks اسپاتیفای، نمی‌توانید یک کتاب صوتی را انتخاب کنید و بلافاصله شروع به گوش دادن آن کنید؛ بلکه شما در ابتدای کار یک کتاب صوتی برای خود انتخاب می‌کنید و آن را از طریق برنامه اسپاتیفای خریداری می‌کنید، پس از این که کتاب صوتی را خریداری کردید و به قسمت librery خود اضافه کردید، می‌توانید آن را دانلود کنید و بشنوید. البته توجه داشته باشید که کتاب‌هایی که در کتابخانه ذخیره می‌شوند برای همیشه در حساب کاربری شما باقی می‌مانند‌.شما میتوانید تمام کتاب‌های مورد علاقه خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

حالا که پای مقایسه به وسط کشیده شد؛ لازم می‌بینم اعلام کنیم؛ که سیستم کتاب صوتی اسپاتیفای، نسبت به بسیاری از برنامه‌های دیگری که کتاب‌های صوتی ارائه می‌دهند، مانند Audible متفاوت عمل می‌کند؛ برنامه Audible به کاربران خود این امکان را می‌دهد که برای دسترسی به یک کاتالوگی که انتخاب کرده‌اند، هزینه ماهانه پرداخت کنند و ردیف‌های ممتاز را با اعتبار ماهانه در اختیار کاربران قرار می‌دهد و کاربران از این طریق می‌توانند از کتاب‌های صوتی مورد نظر خود که خارج از برنامه هستند نیز استفاده کنند‌.

اسپاتیفای، شما را مجبور می‌کند که هر کتاب صوتی را به صورت جداگانه خریداری کنید

شاید از نگاه برخی کاربران، این یک نقطه‌ی منفی به نظر برسد، اما خیلی از کاربران معتقد بودن که این یک مزیت است که برنامه اسپاتیفای نسبت به دیگران دارد. شما فقط باید برای کتابی که می‌خواهید بخوانید و فقط زمانی که قصد دارید آن کتاب را بخوانید، هزینه می‌کنید. شاید نکته منفی این باشد، که در این برنامه هیچ گونه کتاب رایگانی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد، برای استفاده از کتاب‌های صوتی ابتدا باید هزینه لازم را بپردازد تا کتاب در اختیار شما قرار بگیرد.

 

آمازون و اسپاتیفای در کتاب گویا

اسپاتیفای در تلاش برای رقابت با آمازون است

در پست شرکت که Audiobooks را اعلام کرد، اسپاتیفای بیان می‌کند: که متعهد است که محبوب‌ترین سرویس پخش صوتی در جهان باشد و برای رسیدن به این مرحله تمام تلاش خود را می‌کند. علاوه بر این قصد دارد که بر بازار پخش صوتی تسلط کافی را پیدا کند. طبیعتاً بنابر گفت‌های اخیر آنان، برای تسلط پیدا کردن بر بازار پخش صوتی و کتاب‌های صوتی، گام بسیار مهمی در این جهت برداشته‌اند.

تمامی برنامه‌هایی که از لحاظ کیفیت و کارایی در سطح بالایی قرار دارند، حداقل یک رقیب دارند. در حال حاضر، اسپاتیفای تنها یک رقیب واقعی در فضای عمومی Audiobooks دارد و آن هم آمازون است. آمازون، یک سرویس پخش به نام Amazon” “Music طراحی کرده و آن را اداره می‌کند. البته برهیچکس پوشیده نیست که آمازون هم طرفداران زیادی دارد‌، اما تعداد طرفداران آمازون، نسبت به تعداد طرفداران اسپاتیفای، کم‌تر است. آمازون مالک شرکت کتاب صوتی Audible است و کتاب‌های صوتی را از طریق یک شعبه به نام Prime Reading به کاربران ارائه می‌دهد.

در حال حاضر اسپاتیفای، در زمینه موسیقی و پادکست برنده شده و در سطح بسیار بالایی قرار دارد و به نظر می‌رسد که تمام تلاش خود را می‌کند، تا در زمینه کتاب‌های صوتی نیز به برترین نام و برنامه تبدیل شود. اگر در زمینه کتاب‌های صوتی بتواند پیشرفت کند صد در صد آمازون نمی‌تواند کار زیادی برای رقابت با او انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed