اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند؟

اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند؟

موسیقی از دیرباز تا به امروز در زندگی بشر نقش مهمی داشته و همواره طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است؛ لذت گوش سپردن به یک آهنگ آرامش بخش می‌تواند حال روحی افراد را مساعد کند و یا یاد یک خاطره خوب را در ذهنشان شعله ور کند. پیشرفت تکنولوژی اثرات خود را در حوزه سرویس‌های پخش موسیقی نیز گذاشته است؛ به گونه‌ای که امروزه شاهد گسترش روز افزون این برنامه‌ها در دنیای موزیک هستیم.

در میان بسترهای فراهم شده برای پخش کردن آهنگ‌های مورد علاقه افراد اسپاتیفای با امکانات بی‌شمار خود توانسته جایگاه ممتازی را کسب کند و به یکی از پرچم داران این حوزه تبدیل شود. این پلتفرم نیز مانند بسیاری از برنامه‌های دیگر برای استفاده کردن نیاز به مصرف اینترنت دارد اما سؤالی که ذهن کاربران آن را به خود مشغول می‌کند این است که اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند؟ در صورتی که قصد دارید درباره میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای و راه های کاهش حجم مصرف اینترنت اسپاتیفای اطلاعات مفیدی را کسب کنید در ادامه ما را همراهی نمایید.

میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای چقدر است؟

امروزه بسترهای گوناگونی برای دانلود و پخش آهنگ‌های مختلف در سراسر جهان وجود دارد که بدون تردید اسپاتیفای با امکانات بی‌ نظیری که به مشترکین خود ارائه می‌دهد در نوع خود رقیب ندارد. به همین دلیل این پلتفرم در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین‌ها در حوزه سرویس‌های استریم موسیقی به شمار آورده می‌شود که لذت گوش دادن به موسیقی مورد علاقه کاربران را با کیفیت بالا فراهم آورده است. اما این سرویس مانند سایرین برای انجام وظایف و ارائه خدمات خود نیاز به مصرف اینترنت دارد و مشترکین آن برای بهره بردن از خدمات اسپاتیفای باید به اینترنت دسترسی داشته باشند. اما آیا می‎‌دانید که اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند؟ پاسخ دادن به این سؤال با توجه به کیفیت آهنگ‌هایی که کاربران برای گوش دادن انتخاب می‌کنند و همچنین حجم آهنگ متفاوت است. در حالت کلی میزان مصرف اینترنت در برنامه اسپاتیفای به نسبت پایین بوده و کاربران برای گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه خود با کیفیت مناسب لازم به پرداخت هزینه زیادی نخواهند داشت.

میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

محاسبه میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

از آن جهت که سرویس اسپاتیفای دارای کیفیت‌های مختلفی برای پخش آهنگ می‌باشد پاسخ دادن به این سؤال که اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند؟ با توجه به نوع کیفیت انتخاب شده برای آهنگ وابسته می‌باشد. اما در حالت کلی پلتفرم اسپاتیفای برای یک آهنگ سه دقیقه‌ای که با تنظیمات پیش فرض برنامه پخش شود 2 مگا بایت دیتا را مصرف می‌نماید. این مقدار برای یک پخش یک ساعت آهنگ به 40 مگا بایت و برای ده ساعت یه 500 مگا بایت دیتا خواهد رسید. اما این مقادیر بر اساس کیفیت پیش فرض محاسبه شده است و هر چه قدر کیفیت آهنگ بیشتر باشد به تبع میزان حجم دیتای مصرف شده نیز بیشتر خواهد شد. اما همانطور که مشاهده کردید این برنامه در رده کم مصرف ترین پلتفرم‌های سرویس پخش موسیقی قرار می‌گیرد که این فاکتور به عنوان یک مزیت برای کاربران اسپاتیفای به حساب آورده می‌شود؛ با وجود این مسأله اما این مقدار از حجم دیتای مصرفی باز هم ممکن است برای برخی مشترکین رقم بالایی باشد و به دنبال مدیریت و کنترل کردن آن هستند.

مصرف اینترنت اسپاتیفای را محاسبه کنید

انواع کیفیت پخش صدا و میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

از آن جهت که در این برنامه فایل‌های موسیقی با استفاده از کیفیت‌های متفاوتی قابل پخش شدن هستند در خصوص تعیین اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند توجه به کیفیت پخش باید در نظر گرفته شود. بدون تردید با افزایش کیفیت پخش موسیقی مقدار حجم دیتای مصرفی نیز افزایش یافته و با کاهش کیفیت میزان دیتای مورد استفاده نیز کمتر خواهد شد. کیفیت های پخش موسیقی در برنامه اسپاتیفای به شرح زیر می‌باشد:

  • کیفیت کم(Low): 24 کیلو بایت در ثانیه
  • کیفیت عادی(Normal): 96 کیلو بایت در ثانیه
  • کیفیت بالا(Hight): 160 کیلو بایت در ثانیه
  • کیفیت عالی(Extreme): 320 کیلو بایت در ثانیه
  • کیفیت خودکار که در این حالت کیفیت پخش موسیقی با توجه به وضعیت اینترنت شما به صورت خودکار می‌باشد.

برای بررسی این مسأله که اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند بر اساس کیفیت آهنگ پخش شده در ادامه به شرح کامل آن خواهیم پرداخت که میزان مصرف اینترنت در پخش آهنگ با هر کدام از کیفیت‌های بالا چه مقدار خواهد بود.

کیفیت کم:

مصرف اینترنت در هر دقیقه: 0.18 مگا بایت

مصرف اینترنت در هر ساعت: 10.8 مگا بایت

مدت زمان مصرف یک گیگا بایت اینترنت: 92.5 ساعت

کیفیت عادی:

مصرف اینترنت در هر دقیقه: 0.72 مگا بایت

مصرف اینترنت در هر ساعت: 43.2 مگا بایت

مدت زمان مصرف یک گیگا بایت اینترنت: 23.1 ساعت

کیفیت بالا:

مصرف اینترنت در هر دقیقه: 1.2 مگا بایت

مصرف اینترنت در هر ساعت: 72 مگا بایت

مدت زمان مصرف یک گیگا بایت اینترنت: 13.8 ساعت

کیفیت عالی:

مصرف اینترنت در هر دقیقه: 2.4 مگا بایت

مصرف اینترنت در هر ساعت: 144 مگا بایت

مدت زمان مصرف یک گیگا بایت اینترنت: 6.9 ساعت

میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در هر ماه

میزان مصرف اینترنت ماهیانه برای اسپتیفای بر اساس مدت زمان استفاده و حجم آهنگ‌ها متفاوت می‌باشد اما با یک حساب سر انگشتی به صورت حدودی می‌توان گفت که در صورت استفاده از بالاترین کیفیت برای پخش آهنگ متوسط مصرف اینترنت برای برنامه اسپاتیفای چیزی حدود به 3 گیگا بابت در یک ماه برای هر یک از مشترکین می‌باشد و در صورت استفاده از کیفیت عالی این میزان به 6 گیگا بایت در هر ماه افزایش پیدا می‌کند که با استفاده از روش های کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای باز می‌توانید این مقدار را مدیریت نمایید.

حجم اینترنت مصرفی در حالت آفلاین

پلتفرم اسپاتیفای برای مشترکین پرمیوم خود قابلیتی را در نظر گرفته است که کاربر می‌تواند آهنگ و پادکست‌های مورد علاقه خود را دانلود کرده و در حالت آفلاین و عدم اتصال به اینترنت به آن‌ها گوش دهد. میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای برای پخش آفلاین موسیقی صفر می‌باشد؛ در واقع شما در این حالت هیچ گونه اینترنتی را برای برنامه مصرف نمی‌کنید. در صورتی که اکانت خود را به نسخه پرمیوم ارتقا دهید به راحتی می‌توانید از این قابلیت اسپاتیفای بهره مند شوید و در میزان مصرف اینترنت صرفه جویی نمایید. در نسخه پرمیوم اسپاتیفای کاربران می‌توانند چند هزار فایل صوتی را دانلود کرده و در حالت آفلاین به آن‌ها دسترسی داشته باشند؛ البته لازم است در نظر داشته باشید که این قابلیت در اکانت‌های رایگان وجود ندارد.

راه های کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

همانطور که در بالا فهمیدید که اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف میکند و میزان مصرف اینترنت در این سرویس به نسبت پایین می‌باشد؛ اما باز هم روش‌هایی وجود دارد که با انجام دادن آن‌ها می‌توان میزان مصرف اینترنت در برنامه اسپاتیفای را به صورت چشم گیری کاهش داد.

اعمال تغییرات در کیفیت صدا

از آن جایی که کیفیت موزیک پخش شده به صورت مستقیم روی میزان مصرف اینترنت در برنامه اسپاتیفای تأثیر گذار است یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش دادن حجم اینترنت مصرفی در اسپاتیفای پایین آوردن کیفیت آهنگ‌های پخش شده است. برای انجام دادن این کار وارد برنامه اسپاتیفای شوید و روی آیکن چرخ دنده و یا همان تنظیمات کلیک کنید به سمت پایین بروید و گزینه Audio Quality را انتخاب نمایید. در این قسمت به راحتی می‌توانید کیفیت پخش آهنگ‌ها را تغییر دهید. برای کاهش دادن مصرف اینترنت می‌توانید آن را روی حالت پایین و یا متوسظ قرار دهید.

دانلود کردن آهنگ

به جای گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه خود هر بار به صورت آنلاین می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید و به صورت آفلاین گوش دهید. البته لازم است توجه داشته باشید که دانلود کردن آهنگ تنها برای اکانت‌های پرمیوم قابل استفاده است و اکانت‌های رایگان این دسترسی ندارند. برنامه اسپاتیفای به کاربران خود اجازه می‌دهد که با خرید اشتراک پرمیوم تا چند هزار آهنگ را دانلود کنند.

فعال کردن حالت ذخیره داده

یکی دیگر از روش‌های کاهش مصرف اینترنت در برنامه اسپاتیفای فعال کردن حالت Data Saver در برنامه می‌باشد. برای انجام دادن این کار کافی است به قسمت تنظیمات اسپاتیفای بروید و گزینه Data Saver را فعال نمایید. با فعال کردن دستی گزینه ذخیره داده برنامه اسپاتیفای با اعمال کردن یک سری تنظیمات پیش فرض میزان مصرف اینترنت شما را کنترل می‌نماید.

میزان مصرف اینترنت در اکانت‌های رایگان و پرمیوم

میزان مصرف اینترنت در اکانت‌های رایگان و پرمیوم در برنامه اسپاتیفای با یکدیگر متفاوت هستند. در نسخه رایگان به دلیل پخش شدن آگهی‌های تبلیغاتی فراون در بین آهنگ‌ها کاربران میزان مصرف دیتای بیشتری را نسبت به اکانت‌های پرمیوم خواهند داشت. به علاوه در اکانت‌های رایگان کاربران در رد کردن آهنگ‌های و گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود دچار محدودیت هستند و به همین دلیل ناچارید که برخی فایل‌های موسیقی که مورد علاقه تان نیستند را نیز در این میان گوش دهید.

در سوی دیگر میدان اکانت‌های پرمیوم هیچ گونه برنامه تبلیغاتی را برای مشترکین خود در نظر نگرفته و بدون گوش دادن به تبلیغات می‌توانند از آهنگ‌های دلخواه خود لذت ببرند و به علاوه می‌توانند موزیک‌های دلخواهشان را دانلود کنند و در حالت آفلاین آن‌ها را گوش دهند و از این طریق به صورت قابل توجهی در میزان مصرف اینترنت خود صرفه جویی نمایند. به همین خاطر است که نسخه پرمیوم اسپاتیفای به دلیل در اختیار قرار دادن امکانات فوق‌العاده خود به صرفه‌تر از نسخه رایگان می‌باشد. شما می‌توانید ماهیانه با پرداخت تنها مبلغ 9.99 دلار از خدمات بی نظیر این برنامه در حالت پرمیوم بهره مند شوید و لذت گوش دادن به موسیقی بدون هیچ گونه محدودیت را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed