اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)؟ کدام سرویس پخش موسیقی برای شما بهترین است؟

اسپاتیفای یا تایدال (Tidal) کدام سرویس موسیقی برای شما بهتر است؟

با توجه به اینکه بسیاری از مردم در سراسر جهان به شنیدن موزیک نیاز دارند، برنامه های مختلفی جهت جستجو و پخش موزیک در قالب اپلیکیشن و نرم افزار، به صورت جهانی عرضه شده اند که اگر بخواهیم دو مورد از معروف ترین آنها را نام ببریم، باید به اسپاتیفای (Spotify) و تایدال (Tidal) اشاره داشته باشیم. با توجه به اینکه این دو برنامه در بین کاربران جهانی بسیار پر استفاده هستند، تصمیم گرفتیم مقایسه ای بین این دو استریم داشته باشیم و ببینیم برای پخش موزیک اسپاتیفای یا تایدال (Tidal) بهتر هستند؟

برای اینکه بتوانیم مقایسه کاملی بین اسپاتیفای و تایدال داشته باشیم، موارد گوناگونی را در این محتوا بررسی کرده ایم و مورد به مورد جلو رفته ایم تا بتوانید تصمیم بگیرید که اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)؟ کدام بهتر هستند. پس از شما دعوت می‌کنیم برای مطالعه مقایسه بین اسپاتیفای و تایدال، تا انتهای این مطلب، همراه ما باشید.

اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)

اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)، کدام بهتر است؟

با توجه به علاقه مردم به شنیدن انواع سبک های موسیقی، رقابت شدیدی بین برنامه های گوناگون شکل گرفته است و هر کدام از سرویس های پخش موزیک، می‌خواهند با ارائه خدمات بهتر و منحصر به فرد، بازار را در دست خود بگیرند و تجارت خود را گسترش دهند. استفاده از سرویس های جهانی پخش موزیک رفته رفته برای کاربران ایرانی هم جا افتاد و هم اکنون برخی از این سرویس ها، امکان پخش آهنگ های ایرانی را هم درون خود دارند.

اسپاتیفای یا تایدال (Tidal) و یا هر سرویس پخش موزیک دیگری که بتواند در موارد بیشتری برتری از خود نشان بدهد، برنده خواهد بود و بازار جهانی را در دست خواهد گرفت. اسپاتیفای سوئدی و تایدال نروژی است و باید ببینیم که این رقابت اروپایی را کدام برنده خواهند شد؟

مقایسه قیمت اشتراک اسپاتیفای (Spotify) و تایدال (Tidal)؛

یکی از مهمترین مقایسه ها، بحث قیمت اشتراک ها در هر دو سرویس است. در همین ابتدا، باید گفت که اسپاتیفای دارای یک اشتراک رایگان است که کاربران می‌توانند با دسترسی های محدودتر، از امکانات اسپاتیفای بهره ببرند و این در حالی است که در تایدال، اشتراک رایگان وجود ندارد. البته برای استفاده از اشتراک رایگان اسپاتیفای، باید تبلیغات نسبتا آزار دهنده آن را تحمل کنید و کیفیت پخش موزیک ها نهایتا با 160 کیلوبیت بر ثانیه خواهد رسید، با این حال، همین اشتراک رایگان با این امکانات را هم تایدال ندارد.

شما می توانید در صفحه اشتراک پرمیوم اسپاتیفای برای تهیه اشتراک پرمیوم اقدام نمایید.

اما در مورد اشتراک های پولی اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)، باید گفت تقریبا این دو سرویس از نظر هزینه مشابه هستند. اسپاتیفای دارای یک اشتراک پرمیوم است و برای دریافت آن، باید ماهانه 9/99 دلار بپردازید. همچنین اسپاتیفای دارای یک اشتراک پرمیوم خانوادگی تحت عنوان “Spotify Premium Family” است که با پرداخت 14/99 دلار آن را فعال خواهید کرد و به صورت همزمان، 6 اکانت را در خود جای می‌دهد. البته برای تهیه نسخه پرمیوم توسط دانشجویان، اسپاتیفای تخفیفی در نظر گرفته است و ماهانه با 4/99 دلار، اشتراک پرمیوم را برای دانشجویان فعال می‌کند.

قیمت تعرفه های اسپاتیفای

در تایدال هم تقریبا قیمت ها همین است. برای تهیه اشتراک حرفه ای تایدال، باید 9/99 که برای دانشجویان 4/99 است و برای اشتراک حرفه ای خانوادگی 14/99 دلار باید بپردازید. البته تایدال، برای پخش با کیفیت تر موزیک، پلن هایی تحت عنوان “Hifi” دارد که کیفیت پخش موزیک در آنها به بالاترین حد خود می‌رسد و خوراک پخش در خودرو و هدفون های حرفه ای است و آن را با 29/99 دلار عرضه می‌کند.

تعرفه قیمت های تایدال

برنده این مورد : اسپاتیفای به خاطر عرضه اشتراک رایگان!

مقایسه کیفیت پخش موزیک در اسپاتیفای و تایدال؛

قطعا در این مورد، سرویس تایدال برنده خواهد بود. تایدال، قابلیت پخش موزیک تا کیفیت 9216 کیلوبیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد، این در حالی است که در اسپاتیفای، نهایت کیفیت پخش موزیک، تا 320 کیلوبیت بر ثانیه است.

البته پخش موزیک با کیفیت فراتر، پخش اینترنت بیشتری را هم می‌طلبد و اگر مشکلی با این موضوع ندارید و کیفیت برای شما از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است، توصیه می‌شود که از سرویس های مستر “Master” و های فای “Hifi” تایدال بهره مند شوید. اگر چه برای پخش با کیفیت بالاتر باید اشتراک گرانتری تهیه کنید، اما توجه داشته باشید که گرانترین اشتراک اسپاتیفای، نهایتا با همان 320 کیلوبیت برثانیه آهنگ را برای شما پخش خواهد کرد.

کیفیت پخش موزیک در تایدال

برنده این مورد: تایدال به خاطر امکان پخش با کیفیت بالاتر!

مقایسه تنوع موسیقی و آثار در اسپاتیفای و تایدال؛

اسپاتیفای، شش سال از تایدال زودتر ساخته شده است، اما تعداد موزیک های تایدال بیشتر است. شما در تایدال می‌توانید به حدود 60 میلیون قطعه موزیک دسترسی داشته باشید و این در حالی است که تمامی آثار صوتی در اسپاتیفای نهایتا به 50 میلیون قطعه می‌رسد. اگر چه هیچ وقت کمیت نشان دهنده کیفیت نیست، اما این مورد برای اینکه ببینیم اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)، از نظر تنوع و تعداد موسیقی چگونه هستند، قطعا خالی از لطف نیست، علی الخصوص این مورد برای افرادی که برای شنیدن گستره ای از موزیک های جهان وسواس دارند، مهم خواهد بود.

همچنین تایدال، تنوع موزیک ویدئوی بیشتری نسبت به اسپاتیفای دارد که در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار است و نشان دهنده قدرت سرورهای تایدال خواهد بود.

تنوع موسیقی اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)؟

البته اسپاتیفای در موضوع پادکست، از تایدال بهتر است و پادکست های مختلفی را برای کاربران عرضه می‌کند.

برنده این مورد: تایدال به خاطر دربرداشتن موزیک های بیشتر؛

مقایسه الگوریتم ها و قابلیت های اجتماعی اسپاتیفای و تایدال؛

در مورد الگوریتم ها، باید بگوییم که اسپاتیفای بهتر عمل می‌کند. همچنین شما می‌توانید بفهمید که دوستانتان بیشتر علاقمند به کدام موزیک ها هستند. همچنین شما می‌توانید پلی لیست ها، آهنگ و آلبوم های مورد علاقه خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در تایدال، فقط بحث اشتراک وجود دارد و الگوریتم های آن برای موارد اجتماعی، ضعیف تر هستند.

قابلیت های اجتماعی اسپاتیفای

برنده این مورد: اسپاتیفای به خاطر الگوریتم های بهتر!

مقایسه یافتن موسیقی های جدید در اسپاتیفای  و تایدال؛

اگر چه هر دو سرویس استریم موزیک در زمینه جستجو و کشف موزیک های جدید عالی عمل می‌کنند، اما اسپاتیفای قابلیت هایی از جمله برترین های جدید و پلی لیست های هفتگی شامل 30 آهنگ جدید دارد که در تایدال وجود ندارد. در این مورد، اسپاتیفای با اختلاف اندکی، پیروز میدان رقابت خواهد بود.

برنده این مورد: اسپاتیفای به خاطر پیشنهادهای جدید بهتر!

دیگر تفاوت ها در اسپاتیفای و تایدال؛

تایدال، از رابط کاربری و طراحی مدرن تری نسبت به اسپاتیفای بهره می‌برد. با این حال، اسپاتیفای با دیگر برنامه ها بهتر ارتباط برقرار می‌کند. مثلا یکی از این برنامه ها، برنامه شزم یا “Shazam” است. با اتصال این دو برنامه، می‌توانید موزیک هایی را که در شزم یافتید، در اسپاتیفای نیز گوش کنید. همچنین در اتصال به ویز و گوگل مپ، اسپاتیفای عملکرد بهتری دارد.

به طور خلاصه، اسپاتیفای یا تایدال (Tidal)؟

در مقایسه اسپاتیفای (Spotify) و تایدال (Tidal) ، باید گفت که تایدال از نظر کیفیت پخش موزیک بهتر عمل می‌کند، اما مصرف اینترنت آن نسبت به اسپاتیفای بیشتر است. همچنین اسپاتیفای دارای یک اشتراک رایگان است که تایدال از آن محروم است. تنوع آثار موسیقی در تایدال بیشتر از اسپاتیفای است ولی اسپاتیفای در زمینه پادکست ها بهتر از تایدال عمل کرده است. برای یافتن موزیک جدید، و همچنین موزیک های مورد علاقه اطرافیان، اسپاتیفای الگوریتم های بهتری دارد ولی طراحی ظاهری تایدال، مدرن تر و جذاب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed